مشاوران هیروو

روانشناسی ، مشاوره و درمان حوزه خانواده و کودکان

مشاوران هیروو

روانشناسی ، مشاوره و درمان حوزه خانواده و کودکان

مشاوران هیروو

مشاوران هیروو

محبت کردن به کودک را بیاموزیم

سه شنبه, ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۴۳ ق.ظ

چگونه به کودک محبت کنیم ؟

هیچ چیز به اندازه­ی آغوش گرم پدر و مادر برای یک کودک خوشایند نیست. یکی از اصول مهم تربیتی کودک محبت و روابط عاطفی بین والدین و فرزند است. بسیاری از والدین نمی­دانند که آن­ها می­توانند با ایجاد فضای محبت آمیز با فرزندان خود بسیاری از قوانین و ارزش­های خانوادگی را بدون هیچ دردسری برای فرزندشان اعمال کنند.

شیوه ­های محبت کردن به کودک

شیوه محبت کردن در هر خانواده ای بسته به فرهنگ و نوع تربیت متفاوت است. اما به طور کلی اصول مشابهی در محبت کردن وجود دارد که به شرح زیر است:

صحبت کردن با کودک :

 توجه داشته باشید هنگام صحبت کردن به کودک خود نگاه کنید، دستان او را بگیرید و نوازش کنید و او را با نام­های زیبا و محبت­ آمیز مانند دختر قشنگم، پسر عزیزم و... صدا کنید.

بازی کردن با کودک

بازی کردن به این معنا که زمانی را صرفا به او اختصاص دهید و علاوه بر یاد دادن انواع مهارت­ها به کودک ، عشق و محبت را به کودک خود تقدیم می­کنید.

داستان خواندن برای کودک

سعی کنید در هنگام داستان خواندن خلاقیت ایجاد کنید، از صدا و حرکات جالب و لذت بخش استفاده کنید، به طوری که کودک با ذوق و شوق هر روز منتظر شنیدن داستان از سمت شما باشد و از این کار لذت ببرد.

محبت بدون قید و شرط : 

محبت به کودک خود را مشروط به هیچ چیز نکنید. کودک شما باید بداند تحت هر شرایطی برای شما دوست داشتنی است. از جملاتی مثل تو دیگه دختر من نیستی، من دیگه دوست ندارم استفاده نکنید.

برای اطلاع از اصول محبت کردن به کودک به شیوه­ی درست و علمی انتظار می­رود والدین از افراد متخصص در حوزه­ مشاوره و روان شناس کودک استفاده کنند و در صورت عدم دسترسی به مراکز خدمات مشاوره می­توان از مشاوره تلفنی و آنلاین استفاده کرد.

اهمیت روابط عاطفی بین کودک و والدین

محبت کردن به قدری مهم است که از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات مانند:  پرخاشگری ، افسردگی ، لجبازی ، بیش فعالی ، عدم تمرکز در کودکان جلوگیری می­کند و با محبت کردن اصولی و حمایت عاطفی می­توان کودکانی شاد ، کودک موفق ، کودک با ادب و حتی کودک باهوش ­تر داشت.