مشاوران هیروو

روانشناسی ، مشاوره و درمان حوزه خانواده و کودکان

مشاوران هیروو

روانشناسی ، مشاوره و درمان حوزه خانواده و کودکان

مشاوران هیروو

مشاوران هیروو

درمان ترس کودک

سه شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۲۳ ق.ظ

چگونه ترس کودک را از بین ببریم ؟

ترس در کودکان :

 کودکان در زندگی شاد خود هراس هایی نیز دارند . برخی از کودکان هیچگاه معنای ترس را درک نمی کنند ، اما ترسهایی به مرور زمان در آنها به وجود می آید  و معمولا از افراد غریبه ، تاریکی ، حیوانات ، توالت ، صداهای بلند ، مکان های بسته ، حمام رفتن و یا  از جدا شدن از والدین خود یا رفتن به جاهای جدید ، قطار و وسایل پر سر و صدا ( حتی جاروبرقی ) می ترسند که  در بیشتر مواقعه با افزایش تجارب کودک از محیط زندگی  از بین میرود اما ممکن است انواع دیگری از ترس ، جای موارد قبل را بگیرد .

اغلب کودکان سه تا چهار ساله از صداهای بلند یا تاریکی می ترسند ولی کودکان پنج ساله با آگاهی از دنیا و اطراف خود ممکن است فقط از قطار ، اتوموبیل و حیوانات بترسند با این حال ممکن است هنوز ترس از جدایی از والدین در ذهن کودک باقی مانده باشد .

شش سالگی برای بسیاری از کودکان ، سن بروز ترس هاست . گاهی این کودکان ترس از صدای بلند ، تصوراتی در مورد ارواح و جادوگرها یا ترس از گم شدن دارند . برخی از کودکان شجاعی که در برابر آسیب های بدنی ترسی ندارند ولی از خراش یا بریدگی یا آتش و باد هراس دارند . کودکان هفت ساله می توانند بیندیشند و تفسیر کنند . آنها از سایه ها را به شکل هیولا تصور می کنند . کودکان هشت یا نه ساله اغلب  ترس هایش کاهش یافته اما هنوز از مسخره شدن هراس دارند اما  با افزایش اعتماد به نفس  ترس در کودکان ده ساله کاهش یافته است .

امروزه کودکان از نمرات پایین ، احمقانه به نظر رسیدن ، ناسازگاری والدین ، آتش ، دزدیده شدن ، ارتفاع ، مرگ  و تصادف هراس بیشتری دارند . جالب ترین ترس آنها ، نگرانی در مورد سلامت پدر و مادرشان است .

ترس از جدایی :

ترس کودکان از جداشدن از والدین نشانه این است که کودک مفهوم دوری و جدا شدن را فهمیده است و بطور طبیعی به آن واکنش نشان می دهد که تا قبل 2 سالگی این جدایی  از یاد کودک می رود ولی از 2سالگی به بعد با جدایی والدین از آنها کودک مضطرب می شود و با گریه می کند که این جریان تا ورود به مدرسه همراه کودک است و قبل شروع مدرسه باید رفع شود زیرا با ورود به مدرسه کودک به دلیل ترس از مدرسه و درس بیزار می شود .

علل ترس در کودکان :

ترس در کودکان ممکن است عمدی باشد و والدین عمدا کودک را از چیزی ترسانده باشد یا بصورت تصادفی باشد و تصادفا کودک از چیزی ترسیده باشد .

 ترس در کودک به دلیل ترسی که  والدین دارند ترس در کودک نیز کسب شود  یا بخاطر کشمکش و دعوای والدینش باشد . همچنین ممکن است کودک در موقعیت نامناسبی بوده والدین او را رها کرده باشند و این موجب شده کودک ترسو شود .

با ترس کودکمان چه کنیم ؟

به ترس کودک ، بیش از حد واکنش نشان ندهید و با اعصبانیت و تمسخر ، سرزنش یا انتقاد  با او برخورد نکنید .

همدردی و توجه بیش از حد باعث می شود در شرایطی که کودک از چیزی می ترسد و با آغوش گرفتن و نوازش او ، کودک مطمئن می شود که یک خطر واقعی وجود دارد .

هیچگاه با  حمایت کردن نادرست ترس کودکتان را تشدید نکنید .

به کودک خود آموزش درست دهید ؛ اگر کودکتان از سگی می ترسد به او روش نزدیک شدن به سگ را بیاموزید و بخواهید کار شما را تقلید کند .

ضمن ایراد نگرفتن  از او کودک را مورد نصحیت قرار ندهید و رفتار جسورانه را در او تقویت کنید و هیچگاه کودک را ناگهانی در شرایط  ترسناک قرار ندهید .

باور کنید که کودک از چیزی می ترسد و برای رفع آن ریشه یابی کنید و علت ترس را بفهمید .

در نظر داشته باشید که بسیاری از ترس های افراد جامعه ریشه در کودکی دارد و شما باید همزمان با رشد مهارتها و اعتماد به نفس در کودک او را برای مقابله با ترس هایش کمک کنید .

با مراجعه به مرکز روانشناسی کودک و مشورت با روانشناس متخصص ترس برای درمان ترس کودکتان تلاش کنید و در شرایطی که مراجعه به مرکز متخصص کودک برایتان مقدور نبود و نیاز سریع برای مشورت و راهنمایی داشتید می توانید با مرکز مشاوران تلفنی و آنلاین تماس بگیرید .