تشویق کردن کودک به انجام تکالیف ؛

علت مشق ننوشتن بچه ها چیست ؟

بهترین زمان انجام دادن تکالیف مدرسه چه وقتی است ؟

چرا کودکم در نوشتن تکالیف تنبلی می کند ؟

والدین می توانند با رعایت اصول و برنامه های فرزند پروری از همان روز اول مهد کودک تا اخرین مقاطع تحصیلی فرزندان خود را در انجام دادن تکالیف و منظم بودن آن ها کمک کنند . واقعیت این است بوجود آمدن این شرایط ایده آل منوط به صبر و حوصله و برنامه ریزی دقیق درسی توام با انعطاف و مهر ورزیدن و محبت کردن شما به کودکتان است . در این راستا در ادامه با ارائه ی روش هایی چند و راه های تشویق کردن کودکان به انجام دادن تکالیف  ، در کنار شما خواهیم بود .

۱ – نقش والدین در علاقه مند کردن کودکان به انجام دادن تکالیف مدرسه :

والدین می توانند در علاقه مند کردن و ترغیب کودکان و فرزندان به انجام دادن تکالیف بسیار موثر باشند . در واقع رعایت چند نکته از طرف والدین بسیار حائز اهمیت است . نکاتی همچون :

  • کنترل میزان خواب کودک و تغذیه ی مناسب
  • خودداری کردن از عصبانیت و فریاد کشیدن بر سر کودک
  • تلاش برای جبران ضعف تحصیلی کودک در بعضی دروس
  • صبر و حوصله داشتن هنگام تمرین و درس دادن و مشق نوشتن کودک
  • تکرار مطالب و نکات درسی همراه با حوصله و شوق به کودک
  • دادن اطمینان و اعتماد به نفس کودک از اینکه در هر شرایطی در کنار او هستید
  • حساسیت نداشتن در کسب  نمرات کودک

رعایت هر کدام از این نکات کودک ، علی الخصوص کلاس اولی ها را که در ابتدای راهند ، به انجام تکالیف و درس و مدرسه علاقه مند می کند .

 

1 تشویق کردن کودک به انجام تکالیف

تشویق کردن کودک به انجام تکالیف ، کودک بی حوصله


۲ – تقسیم بندی و تعیین 
زمان مناسب انجام تکالیف مدرسه کودک :

به طور کلی همیشه این امکان وجود دارد که انجام دادن تکالیف باعث خسته شدن کودکان شود برای جلوگیری از دلزدگی و خستگی کودکان بهترین روش این است که تکالیف کودک را مثلا به سه قسم در زمان های مختلف روز تقسیم کنیم تا با علاوه بر اینکه از انزجار کودک نسبت به انجام تکالیف جلوگیری می کنیم ، کودک نیز بازدهی بهتری داشته باشد و با کیفیت بهتری تکالیفش را انجام دهد .

۳ – برنامه ریزی روزانه برای انجام تکالیف در طول هفته :

واقعیت این است که وقتی میدانیم که قرار است دو ساعت بعد چه کاری انجام دهیم آرامش بیشتری داریم چرا که می توانیم از قبل نسبت به انجام کار مورد نظر فکر بکنیم . برای کودک هم همین گونه است وقتی از اول هفته برای تمام هفته برنامه دارد و نسبت به انجام تکالیفش ، زمان های مشخص شده و میزان آن آگاهی دارد بهتر می تواند تمرکز کند چرا که می داند کی میتواند تلوزیون تماشا کند ، کی بازی کند و در کنار آن ها کی باید مشق هایش را بنویسد . در این صورت کودک نه تنها نسبت به انجام تکالیف دلزده نمی شود بلکه به انجام تکالیف علاقه مند خواهد شد .


۴ – خودداری کردن از کمک های نا به جا در انجام تکالیف به کودک :

بعضی والدین گمان می کنند که با کمک های نا به جا و بیش از اندازه به کودک در انجام تکالیف به آن ها لطف می کنند بی خبر از اینکه آن ها با اینکار این احساس را به کودک القا می کنند که آن ها نمی توانند به تنهایی از عهده ی کارهای خود برآبند و در نتیجه باعث آسیب های فراوانی از جمله عدم مسئولیت پذیری و کمبود اعتماد به نفس در کودکان می شوند . در عین حال این اطمینان را به او بدهبد که در صورت سخت بودن تکالیف اگر کمکی از دستتان برآبد در کنار او خواهید بود .


۵ – فراهم کردن محیط آرام و مناسب برای انجام دادن تکالیف کودک :

اگر می خواهید که کودک برای انجام تکالیف بهانه تراشی نکند و به موقع تکالیفش را انجام دهد باید محیطی آرام به دور از هرگونه حواس پرتی ، خیالبافی کودکان و توام با تمرکز ، همراه یا نور کافی و میز تحریر مناسب و استاندارد و نیز لوازم التحریر لازم و هر آنچه که برای کارش احتیاج است را برای او فراهم کنید تا در حین انجام تکالیف به دلیل نبود هرکدام از این شرایط دست از کار نکشد .


۶ – آموزش 
نظم و برنامه ریزی به کودک :

قبل از هر چیز خود والدین باید در رعایت نظم و انظباط و داشتن برنامه ریزی دقیق کوشا باشند . اینکه چگونه منظم باشیم بسیار حائز اهمیت است چرا که همانطور که در مطالب قبل گفتیم الگوی کودکان قبل از هرکس دیگر از جمله معلمان و همسالان خود پدر و مادر هستند . پس برای اینکه این الگوپذیری فرزندان از والدین به نحو صحیح صورت بگیرد باید در انجام کارهای روزانه خود دقت کافی داشته باشیم و بدین صورت نظم را که از اصول اولیه انجام دادن به موقع تکالیف مدرسه است به کودک آموزش دهیم .


۷ – نظارت بر انجام تکالیف کودکان :

در حین اینکه کودک دلبند شما تکالیف خود را انجام میدهد می توانید به طور مکرر به او سربزنید و بر انجام دادن تکالیفش نظارت داشته باشید . این کار باعث دلگرمی به فرزند شما می شود .

 

تشویق کردن کودک به انجام تکالیف

تشویق کردن کودک به انجام تکالیف ، کودک درس خوان


۸ – تحسین کردن و 
انگیزه دادن به کودکان برای انجام تکالیف :

همانطور که مشاوران هیروو بار ها بر این موضوع تاکید داشته است  تحسین کردن و تشویق کردن کودک می تواند شاه کلید حل تمام مشکلات مربوط به کودک باشد . تشویق کردن کودک می تواند محرک باشد و انرژی بسیار زیادی برای انجام تکالیف به کودک بدهد . وقتی شما کودک را تحسین می کنید یعنی به او توجه کرده اید و همانطور که می دانید توجه کردن به کودکان برای آن ها بسیار خوشایند است . می توانید برای برانگیختن فرزندتان به انجام تکالیف به طور مکرر او را در آغوش بگیرید ، بر شانه اش بزنید و از جملاتی مثل :

” از اینکه فرزند کوشایی مثل تو دارم خوشحالم “

  و یا  ” وقتی می بینم مرتب و منظم کارهایت را انجام می دهی احساس خوبی پیدا میکنم ” استفاده کنید .


۹ – 
تشویق کردن کودک و دادن امتیاز و پاداش برای انجام تکالیف :

جهت افزایش انگیزه برای انجام دادن تکالیف مدرسه می توانید برای کودک امتیازات و پاداش هایی را در نظر بگیرید . لازم نیست که پاداش ها خیلی بزرگ باشد ؛ پاداش هایی مثل پارک رفتن ، مهمانی رفتن کفایت می کند برای کودک همین کافی است که از طرف پدر و مادر در کانون توجه باشد .

انجام ندادن تکالیف مدرسه یکی از دغدغه های همیشگی والدین است که می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد . از مشکلات فردی کودک گرفته تا مشکلات خانوادگی و پدر و مادر و حتی مشکلات مدرسه می تواند دلیل این چالش باشد . برای اینکه والدین از مشکلات مربوط به یادگیری کودکان و بی رغبتی فرزندان نسبت به انجام تکالیف آگاهی داشته باشند راههای متعددی وجود دارد از جمله ی آنها افزایش سطح مطالعه ، کمک گرفتن از مشاوره متخصص کودک و نوجوان در مراکز مشاوره و یا مشاوره های تلفنی ، آنلاین و … می باشد .


منبع : مرکز مشاوره کودک و نوجوان هیروو