مشاوران هیروو

روانشناسی ، مشاوره و درمان حوزه خانواده و کودکان

مشاوران هیروو

روانشناسی ، مشاوره و درمان حوزه خانواده و کودکان

مشاوران هیروو

مشاوران هیروو

روانشناسی گریه زیاد کودک

چهارشنبه, ۱ آذر ۱۳۹۶، ۰۱:۵۷ ب.ظ

درمان روانشناسی گریه زیاد کودک

گریه کودک یکی از راه های برقراری ارتباط او با اطرافیان است . گریه در مراحل رشد کارکرد و دلایل متفاوتی دارد . گریه در مراحل اولیه ، بیشتر به دلیل بروز یک نیاز صورت می گیرد و کاملا طبیعی است . گرسنگی : کودک در هنگام گرسنگی گریه می کند و از این طریق به مادر خود این را می فهماند که زمان غذا خوردنش است . خواب : کودکان در هنگام خستگی ممکن است گریه کنند و از این طریق نیاز خود را به استراحت نشان می دهند . پوشک کثیف : در شرایطی که کودک خودش را خیس کرده است و پوشک او کثیف شده است ممکن است اعتراض خود را نسبت به شرایط با گریه کردن نشان دهد . مشکلات شکمی : اگر کودک شما بعد از غذا خوردن بی قرار می شود و گریه می کند می تواند نشانه ی مشکلاتی مانند نفخ شکم ( کولیک ) باشد . رویش دندان ها و حتی سرما خوردگی های کوچک می تواند باعث گریه کودک شود . به جز علل جسمی گریه کودک ، اگر کودک در سنین بالاتر و با شدت بیشتری گریه کرد و گریه ها منشاء زیستی نداشت ، می توان به علل روانشناختی پرداخت : افسردگی : کودکان در دوره ی افسردگی بسیار حساس و زودرنج هستند و ممکن است سر کوچک ترین چیز گریه کنند . البته شکل گریه های کودک افسرده بیشتر حالت نق زدن و غرغر کردن است . اضطراب : کودکی که مضطرب است ممکن است به دلیل ترس و دلمشغولی هایی که دارد ، به شدت گریه می کند . خواسته های غیر معقول و غیر منطقی : گاهی کودکان برای هر چیزی که می خواهند گریه می کنند و پدر و مادر هم به واسطه ی گریه کودک تن به خواسته ی او می دهند و همین باعث تداوم گریه های لجبازی می شود . جلب توجه : کودکان یاد می گیرند در برخی شرایط برای این که توجه اطرافیان به خصوص پدر مادر را به خود جلب کنند گریه کنند و از این راه به خواسته ی خود که همان برانگیختن واکنش دیگران است ، می رسند .

درمان گریه کودک :

برای آرام کردن کودک در هنگام گریه باید به نیازهای جسمی او توجه کنید ، اگر گریه ی کودک به دلیل نیاز است ، آن را برطرف کنید . اگر گریه کودک ناشی از جلب توجه و به دلیل خواست های غیر منطقی است ، بهترین کار این است که به او توجه نشان ندهید و یا دست او را بگیرید و با حالت خنثی به چشم های او نگاه کنید . این کار موجب تفکر او نسبت به رفتارش می شود .

مشاوره تلفنی :

اگر در برخورد با گریه کودک خود دچار مشکل هستید و نمی دانید باید چه واکنشی داشته باشید ، حتما از طریق مرکز مشاوره تخصصی کودکان با روانشناس منخصص کودکان در ارتباط باشید و ضمن مشاوره تلفنی و مشاوره آنلاین ، نسبت به حل مشکل خود اقدام کنید .