مشاوران هیروو

روانشناسی ، مشاوره و درمان حوزه خانواده و کودکان

مشاوران هیروو

روانشناسی ، مشاوره و درمان حوزه خانواده و کودکان

مشاوران هیروو

مشاوران هیروو

کودک لجباز

پنجشنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۰ ب.ظ

کودک لجباز

یکی از مواردی که والدین بسیار به آن توجه می کنند تربیت فرزندشان است. تربیت صحیح کودکان نیاز مند دانستن روش  های مناسب تربیتی و بکار گیری آنها می باشد . این روش های تربیتی اغلب توسط مشاوران به خانواده ها پیشنهاد می گردد. یکی از مواردی که والدین ممکن است با آن روبرو شوند لجبازی کودکان است. 


واقعیت این است که بچه دار شدن فازغ از اینکه بسیار اتفاق خوشایندی است و شادی زیادی به همراه دارد اما مسائل مختلفی  در فرایند رشد کودکان وجود دارد که ممکن است دردسرساز شود و بعضا از دوران کودکی تا دوران نوجوانی ادامه داشته باشند . از جمله ی این مشکلات لجبازی در کودکان است .

قبل از وارد شدن به بحث لجبازی در کودکان و یافتن این سوال که با کودک لجباز چگونه برخورد کنیم باید علل لجبازی در کودکان را ریشه یابی کنیم . لجبازی در کودکان در سنین مختلفی بوجود می آید مثلا لجبازی در کودک یک ساله ، لجبازی در کودکان ۴ ساله و حتی لجبازی در کودکان ۷ ساله  .

گاهی لجبازی و پرخاشگری کودکان ریشه در سبک رفتاری والدین دارد . بدین معنی که در برخی مواقع بعضی از رفتار های ناشی از لجبازی در کودکان توسط والدین مورد استقبال قرار می گیرد که در این صورت کودک اصطلاحا لوس شده و با اصرار های بیجا و لجبازی های مکرر از والدین جلب توجه می کند ؛ که معمولا لجبازی کودک دو ساله و لجبازی کودک سه ساله دقیقا به همین دلیل است . برای برخورد با کودکان لجباز و پرخاشگر و کنترل آن ها رعابت چند نکته الزامی است :

سن لجبازی کودکان 


لجبازی کودکان اغلب در سنین 3 تا 6 سالگی اتفاق می افتد و روان شناسان آن را به عنوان یک اختلال در نظر نمی گیرند . لجبازی کودکان اغلب در رایتای استقلال و ابراز هویت آنها می باشد. لجبازی کودکان 4 ساله اغلب به صورت داشتن تکیه کلام هایی منفی مانند نه ، نمیخواهم ، خودم میخوام و ... مشاهده می شود. 

لجبازی کودکان 5 ساله بیشتر در راستای حس خودخواهی کودک می باشد.


لجبازی کودکان 6 ساله بیشتر با پرخاشگری و نق زدن یا دعوا کردن و زدن فیزیکی همراه است. در مواردی بیشتر نق زدن بیش از حد ، ناسزا گفتن ، شکستن ، جر و بحث  و سایر موارد که به خودکامگی منتهی می شود از علائم لجبازی کودکان است .برخی موارد میتواند عامل لجبازی کودکان باشد :

بی توجهی به کودکان : اغلب کودکان نیازمند توجه هستند و دوست دارند به هر صورت آن را دریافت کنند . لجبازی یکی از بهترین روش ها برای گرفتن توجه است .

نیاز های شدید در کودکان یکی دیگر از عوامل لجبازی می باشد .

بد آموزی ها مانند دعوا کن و بزن و حقت رو بگیر نیز در لجباز بودن کودک موثر است.


 برخورد با کودکان لجباز


برای در مان لجبازی کودکان بهترین راه توجه به کودکان می باشد . در برخی موارد کودکان در راستای لجبازی فقط توجه می خواهند نه چیزی که روی آن تاکید می کنند . 

پس از آنکه علل لجبازی کودک را ریشه یابی کردید می توانید راهکارهای ارائه شده را برای پاسخ به سوالتان یعنی با کودک لجباز چگونه برخورد کنیم ، به کار ببندید تا به نتیجه ی مطلوب یعنی برطرف شدن لجبازی کودکتان دست یابید . تاکید مشاوران هیروو همیشه بر افزیش سطح آگاهی و دانش والدین بوده است برای ادای این رسالت ضمن مقاله منتشر شده ، مشاوران متخصص کودک و نوجوان می توانند به صورت مشاوره تلفنی ، مشاور آنلاین برای پاسخ به سوالاتتان در کنار شما باشند . با ما همراه باشید .